Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSiła przemysłu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-07-02 14:24:01
dolny śląsk, gospodarka, przemysł, handel, usługi

Dolnośląskie, jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski, zajmuje strategiczną pozycję w wypracowaniu PKB kraju. Gospodarka Dolnego Śląska opiera się na trzech filarach: usługach, przemyśle i handlu.

 

Huta Miedzi Głogów to jeden z największych producentów tego surowca na świecie, PAP/Maciej Kulczyński

 

Przychody ze sprzedaży produktów i usług oferowanych przez dolnośląskie firmy przekraczają rocznie 100 miliardów złotych. Najwięcej sprzedają za granicę firmy z branży motoryzacyjnej produkujące samochody, przyczepy czy naczepy (16,5 procent). Sporo eksportują także firmy zajmujące się produkcją komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (9,8 proc.), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (6,6 proc.), oraz producenci wyrobów z metali (6,2 proc.).

Województwo zaspokaja w 100-proc. krajową produkcję rudy miedzi. Dzieje się tak za sprawą Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (zajmuje teren pięciu powiatów), jednego z największych obszarów wydobycia miedzi na świecie.

Mówiąc o surowcach naturalnych, nie można nie wspomnieć o pokładach węgla brunatnego w kopalni „Turów” w gminie Bogatynia (16,5 procent polskiego wydobycia tego surowca).

Dolnośląskie jest też zagłębiem kamieni drogowych i budowlanych, glin ogniotrwałych i kruszyw naturalnych. Za sprawą funduszy Unii Europejskiej w województwie powstają nowe autostrady, drogi ekspresowe, trasy wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Dolnośląskie fabryki odpowiadają za ponad połowę (50,6 proc.) polskiej produkcji domowych lodówek i zamrażarek (AGD). Także tutaj powstaje ponad 40 proc. produkowanych w kraju pralek. Według danych prezentowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego handel odpowiada w regionie za ponad 28 procent przychodów. Dla porównania: przetwórstwo przemysłowe notuje ponad 37-procentowy wynik, a pozostałe sektory - blisko 35 proc. przychodów.

Przemysłowe tradycje regionu sięgają kilkaset lat wstecz, ale nie ograniczają się do branży wydobywczej, z której Dolny Śląsk był i jest znany.

Obecnie województwo może poszczycić się m.in. zakładami z branż: motoryzacyjnej, farmaceutycznej, drzewnej, meblowej, metalowej oraz włókienniczej.

 

 

Sektor usług jest zróżnicowany. Mieści się tu np. administrowanie nieruchomościami, a Wrocław stał się polskim centrum nowoczesnych technologii informatycznych i outsourcingu.

Blisko 40 procent największych firm tego regionu prowadzi działalność handlową. Dolny Śląsk ma w kraju opinię regionu wysoko wyspecjalizowanego, atrakcyjnego gospodarczo, odnoszącego na tym polu sukcesy i – co za tym idzie – skutecznie przyciągającego duże, zagraniczne inwestycje.

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całym kraju, dominują mikroprzedsiębiorstwa i to takie ze stosunkowo niedługim stażem. Nie brakuje też inwestycji zagranicznych. 

 


Źródło: GUS (marzec 2015 r.)
 

Innowacyjność

 

Minusem dolnośląskiego sektora MŚP jest to, że większość tych firm działa na rynku zachowawczo i nie jest skłonna do ponoszenia ryzyka inwestycyjnego. Według danych Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego 71 procent tego typu firm planuje rozwój (inwestycje) jedynie w oparciu o środki własne. Niedostatecznie wykorzystywany jest w tym przypadku potencjał i mechanizmy rynku finansowego.

Zaledwie co piąta dolnośląska firma z sektora MŚP ma swoich budżetach zarezerwowane środki na badania i rozwój. Ponad 30 proc. tego typu firm, jeśli już podejmuje działania rozwojowe, to nie na szeroką skalę. Dodatkowo, są one najczęściej wymuszone działalnością bezpośredniej konkurencji, nie wypływają z wewnętrznej potrzeby przedsiębiorstwa, dążenia do rozwoju i doskonalenia swoich usług i produktów.

Dolnośląskie jest mimo to województwem o wysokim poziomie innowacyjności. Potwierdziły to badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości („Regionalne systemy innowacji w Polsce”), w których Dolny Śląsk zajął trzecie miejsce w kraju (za Mazowszem i Śląskiem).

Jeśli przyjąć definicję przedsiębiorstwa innowacyjnego, jako takiego, które wprowadziło w ciągu roku jedną innowację procesową lub produktową, to Dolny Śląsk zajmuje 12. pozycję w kraju (do grona innowacyjnych należy tu 15 proc. przedsiębiorstw).

Taka rozbieżność w wynikach badań, które – z jednej strony pokazują ten region jako innowacyjny, a z drugiej wskazują na małą liczbę innowacyjnych firm, może wynikać z tego, że przedsiębiorstwa w sposób niedostateczny czerpią z oferowanej pomocy i funduszy. I tu znowu pojawia się rozbieżność, bo z danych wynika, że „mało innowacyjne” firmy tylko w 2011 roku na innowacje wydały 141 mln zł (branża komputerowa, elektroniczna i optyczna), 133 mln zł (produkcja samochodów) i 114 mln zł (wyroby ze szkła, lustra itp.). O takich wynikach wiele polskich regionów może tylko marzyć.

W 2012 roku na Dolnym Śląsku na badania i rozwój wydano w sumie ponad 971 mln zł (6. pozycja w kraju).

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Miedź i japońskie auta
 

Z Dolnym Śląskiem kojarzy się wiele firm, nie tylko tych o ogólnopolskiej, ale również europejskiej i światowej renomie. Co więcej, te przedsiębiorstwa nie tylko stymulują rozwój regionu, ale odgrywają znaczącą rolę w gospodarce Polski.

Kolejnym plusem Dolnośląskiego jest to, że wiele zagranicznych koncernów ma swoje polskie centrale właśnie w tym województwie, przeważnie we Wrocławiu, ale także w Lubinie, Polkowicach, Wałbrzychu, Bogatyni czy Legnicy.

Do grona wiodących przedsiębiorstw Dolnego Śląska należą m.in.: AmRest (właściciel szeregu sieci znanych restauracji, Wrocław), GK AB (branża informatyczna, Wrocław), EKO (sieć sklepów wielobranżowych, Nowa Wieś Wrocławska), KGHM Polska Miedź (kopalnie miedzi, produkcja miedzi i innych metali szlachetnych, Lubin), LG Electronics (producent RTV, Biskupice Podgórne), Toyota Motor (kilka biur i zakładów produkujących silniki i skrzynie biegów, Wałbrzych), Volvo Polska (producent samochodów, Wrocław), Cersanit (płytki ceramiczne, armatura sanitarna, Wałbrzych), Bridgestone (elementy gumowe do maszyn, Żarów) czy Oleofarm (suplementy diety, Wrocław), a nawet IBM (centrum usług IT, Wrocław).

Dolnośląskie czerpie korzyści z tak renomowanych marek. Po pierwsze – to sprawa wizerunkowa, po drugie – to miejsca pracy. Po trzecie – wiele z tych przedsiębiorstw ma duży udział w eksporcie nie tylko z terenu województwa, ale też całego kraju. Szacuje się, że firmy z samej tylko branży motoryzacyjnej, mają 30-procentowy udział w dolnośląskim eksporcie.

 

Poza strefą też jest życie

 

Warto przyjrzeć się też, co dzieje się w gospodarce Dolnego Śląska, rozwijającej się poza strefami ekonomicznymi. Przecież dumą tego regionu jest Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy, położony na terenie pięciu powiatów teren wydobycia miedzi jest jednym z największych na świecie.

To na LGOM opierają się dolnośląskie huty miedzi („Legnica”, „Głogów” i „Cedynia”) oraz cały koncern KGHM, znany na świecie producent miedzi. Za sprawą KGHM powstał też Legnicki Park Technologiczny, który oprócz sal konferencyjnych, zaplecza biurowego czy doradztwa biznesowego oferuje także grunty w bezpośredniej bliskości Huty Miedzi „Legnica”.

Mówiąc o gospodarce Dolnego Śląska, nie można też pominąć Wrocławskiego Parku Technologicznego, który za swój główny cel stawia sobie promocję innowacyjnych przedsięwzięć w biznesie. Niewątpliwą zaletą WPT jest to, że akcjonariuszami spółki, poza miastem Wrocław, są trzy największe uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy.

Już teraz w Parku działa około 160 firm, w których pracuje ponad 1,3 tys. osób. Dodatkowo WPT jest znakomitą ofertą dla przedsiębiorstw, które poszukują miejsca na zorganizowanie konferencji czy spotkania biznesowego.

 

Wsparcie biznesu

 

Każda z firm działających lub dopiero planujących rozpoczęcie działalności na terenie Dolnego Śląska, może w pełni korzystać z merytorycznego wsparcia tutejszych organizacji biznesowych. Jeśli ktoś dopiero zakłada własną firmę to z pewnością powinien zainteresować się, działającym we Wrocławskim Parku Technologicznym – Dolnośląskim Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości. AIP oferuje szkolenia, porady prawne, powierzchnie biurowe, a także służy przedsiębiorcom wsparciem merytorycznym.

Pozostałe przedsiębiorstwa mogą przyłączyć się do jednego z wielu klastrów działających na Dolnym Śląsku. Są to m.in. Nutribiomed, Dolnośląski Klaster Surowcowy, E-zdrowie, klaster Energii Odnawialnej czy klaster ICT.

To wszystko sprawia, że dolnośląskie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród polskich i zagranicznych inwestorów. Do tej pory, na inwestycje w tym województwie, zdecydowały się m.in. spółki z kapitałem: amerykańskim, japońskim, włoskim, portugalskim, niemieckim i koreańskim.