Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-02 14:17:55
dolny śląsk, turystyka, wrocław, zabytki

Dolny Śląsk zaliczany jest do najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych regionów w Europie.

Można tu zwiedzać zamki, pałace i warownie - ich dzieje sięgają czasów Piastów i początków państwa polskiego. Zabytki były świadkami niejednej wojny, oblężenia, a czasami nawet najazdu lokalnej społeczności, która z zamku wypędzała rycerzy – rabusiów.

Turyści, w tym również z zagranicy, chętnie odwiedzają m.in. Zamek w Bolkowie (ponoć ukrywano tu Bursztynową Komnatę), Zamek Książ (największy w regionie), Zamek Nawodny w Wojnowicach (ceglany z małą fosą, obecnie znajduje się tam hotel) czy Zamek Czocha (władany przez Piastów, Czechów, Saksończyków i Niemców).

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Warto też zejść pod ziemię i zajrzeć m.in. do kompleksu Osówka (pozostałości po jednym z ostatnich projektów III Rzeszy), kopalni węgla w Nowej Rudzie (zwiedza się ją jadąc podziemną kolejką), kopalni złota w Złotym Stoku (powstałej w 1510 r.) czy Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu (w nieczynnej kopalni „Julia”).

Trudno mówić o Dolnym Śląsku bez Sudetów, w tym bez najwyższego ich pasma – Karkonoszy (najwyższy szczyt gór to Śnieżka – 1602 m n.p.m.). To, z jednej strony dzika, przyciągająca kraina, z drugiej – góry stosunkowo łatwo dostępne z malowniczymi, przyciągającymi turystów zakątkami.

Karkonosze są idealnym miejscem na piesze wędrówki po górskich szlakach, na wypad na narty, a także dla osób, które preferują agroturystykę.

Analizując turystyczne walory Dolnego Śląska i sposoby spędzania wolnego czasu nie można zapomnieć o najważniejszych zabytkach i atrakcjach stolicy regionu, Wrocławia: Panoramie Racławickiej (olbrzymie malowidło historyczne), Hali Stulecia (pierwsza w na świecie modernistyczna budowla z żelbetonu), Rynku (jeden z symboli miasta) czy Ostrowie Tumskim (najstarszej części Wrocławia, do XIX w. wyspa na Odrze).